Radio Maryja o abp. Paetzu
Niektóre wypowiedzi Radia Maryja na temat sprawy abp. Juliusza Paetza. Informacje o molestowaniu kleryków przez arcybiskupa były znane od lat. W 2001 r. pisały o tym „Fakty i Mity” i „Nie”, ale mainstream przepuścił te informacje dopiero 23 lutego 2002 r. O „Grzechu w pałacu arcybiskupim” napisała wtedy „Rzeczpospolita”.

2002-02-25 Przemówienie bp. Józefa Zawitkowskiego nadane w audycji o. Janusz Dyrka: „Nie mogłem zasnąć tej nocy. Kamieniarze Rzeczypospolitej ukamienowali biskupa, niby w obronie czystości Kościoła. Cóżeś uczynił, najgłupszy z siepaczy. Będziesz mógł spokojnie umrzeć? Belki w swoim oku nie widzisz? Ale dziś o belce też nie wolno mówić, bo to też polityka. Zasłananiacie swoje grzechy, belki w swoim sumieniu.” Później bp Zawitkowski wspominał też o żywności genetycznie zmodyfikowanej: „Dlaczego chłop polski ma otrzymać tylko 30 srebrników, zapłatę niewolnika? ... Nie dajcie żywności zmodyfikowanej. Nie mówcie, że nie ma alternatywy, bo chłopi jeszcze pamiętaja agitację do kołchozów. Też nie było innego wyjścia.” (12 minuta), po czym jeszcze raz o „kamienowaniu”: „Ci, co niedawno płakali nad śmiercią biskupa [?], odznaczeni przez Kościół, spokojnie teraz patrzą na kamienowanie, jakby w obronie czystości Kościoła. Takie jest nasze «hosanna» i «ukrzyżuj go».” (15 minuta). Nagranie (4,3 MB).

2002-07-06 Zjazd słuchaczy Radia Maryja w Doylestown, zwanym amerykańską Częstochową (kolejny odbędzie się na początku lipca b.r.). Fragment przemówienia o. Tadeusza Rydzyka: „A propos tego skandalu w Poznaniu, to nie jest skandal arcybuskupa Juliusza Paetza, tylko to jest skandal tych, którzy to zrobili! Kochani, najpierw trzeba udowodnić, a przed udowodnieniem twarzy się nie pokazuje. I nie mówi się nazwisk, a oni, ja pamiętam, to jest telewizja - Palmer i Lauder za tym stoi, tak, Fundacja Laudera - czym się zajmuje, tak, w Polsce nie pamiętam nazwisk, jakie stoją w tej chwili, ale ta telewizja przez 3 czy 4 tygodnie codziennie nadawała - przeciwko. Codziennie. Tacy są winni mordowaniu księży. Ci są winni! Ale winni są katolicy, którzy przyjmują to, którzy powtarzają to, nawet chodząc do kościoła.” Nagranie (0,6 MB, przepraszam za złą jakość).

2004-12-24 Audycja o. T. Rydzyka o Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Jarosławiu z udziałem rektora szkoły prof. Antoniego Jarosza, dr. inż. Waldemara Zadwornego, pełnomocnika trektora ds. dydaktyki i dr. inż. Piotra Jarosza, dyrektora Polsko-Ukraińskiego Instytut Badań Regionalnych i Transgranicznych PWSzZ. Później rektor Jarosz został skazany m.in. za molestowanie i za malwersacje. Fragmenty wypowiedzi o. Rydzyka: „Ale mówimy o panu Jaroszu i o uczelni i, i, ja mówię, niech Jarosław nie da się ogłupić. Bo co będziecie mieli? Niech wam zakoszą tę uczelnię, ukradną. To zobaczycie, co będzie. Następny wyzwoliciel przyjdzie. Trzeba trzymać jeden z drugim. Macie coś do siebie - pogadać w cztery oczy, to, to, to. Nie słucha - z kolegą iść. My się tego musimy nauczyć. I nie przepychać się, nie wyzywać. Jakikolwiek prawicowy polityk wyjdzie, zaraz go, tak go, tak go, całe szambo wylewają na niego. Prawda? To jest brzydkie. Na tych biskupów... Kochani, czy my kochamy Kościół? A to serce pęka. Na księży! A w diecezji przemyskiej, co wyprawiają, a co z tym arcybiskupem Michalikiem wyprawiają, prawda? Że on tego księdza nie przenosi. Biskup wie, co robi i biskup wszystkim nie musi się tłumaczyć, TVN-owi czy "Gazecie Wyborczej", każdemu jakiemuś dziennikarzynie. Byle jaki dziennikarzyna, przepraszam, z różnymi odchyleniami - takich jest pełno, karierowiczów z odchyleniami, z odchyleniami moralnymi, intelektualnymi, psychicznymi. I biskup, arcybiskup ma im się tłumaczyć. Wie co robi! I Kościoła, dobrze, że pilnuje Kościoła, Bogu dzięki. I parafianie kochają księdza proboszcza. A to, że jedna żona popa cos nawymyślała i ma wejścia do TVN-u, to nie znaczy, że już tej kobity trzeba się przestraszyć. ...
Albo ks. abp Paetz. Mi teraz tak żal tego człowieka - bo gdzie ten ksiądz arcybiskup stanie teraz? Komisja watykańska niczego nie stwierdziła, ja wiem, mam pewne informacje. Ale arcybiskup jest zniszczony. I katolicy też się do tego przyczyniali. Bo powtarzali te ploty i tak dalej. A nawet jeżeli by ktoś z nas zgrzeszył, no proszę pana, no mogę zgrzeszyć czy nie?
słuchacz: Drogi ojcze, jeśli można...
oTR: Tak, przepraszam, i dlatego mówię, mnie żal, bo Tak jak księży leją w Polsce, to nawet w Izraelu. Żyd ten, ten, taki, no, taki, taki ostry, to przechodzi, jak widzi księdza, to plunie nieraz, na niego nawet napluje. A normalni to się cieszą, że jest ten ksiądz. Nigdy nie doznałem tylu, powiedziałbym, upokorzeń, nigdzie w świecie, jak w moim, w mojej ojczyźnie. ...” Nagranie (4,4 MB).

2005-12-24 Życzenia świąteczne od abp. Paetza. O. Rydzyk: „abp Paetz ... jest dla nas jakimś szczególnym znakiem ... męczeństwa”. Nagranie (1,4 MB).

2007-02-27 Oświadczenie abp. Paetza nt. współpracy z SB i komentarz o. Rydzyka. Nagranie (0,7 MB).

2009-12-25 Najnowsze życzenia świąteczne abp. Paetza. Nagranie (1,4 MB).

O odwołaniu przez Watykan zakazów dotyczących abp. Paetza i groźbie rezygnacji abp. Gądeckiego RM na razie milczy.


Kontakt: Rafał Maszkowski.