słuchacz: niszczą nas Żydzi - Nowak i Wierzewski potakują


Data: 1 V 2002, 23:13

prof. Jerzy Robert Nowak
Wojciech Wierzewski, Chicago
o. Jacek Cydzik

Audycja: rozmowy niedokończone

Nagranie:
datadługośćWAV [KB]GSM/WAV [KB]OGG [KB]MP3 [KB]kontekst [KB]
1 V 2002, 23:1310 min. 59 s102991046131212885696

Opis/tekst:

o. J. Cydzik: Kolejny telefon odbierzmy, prosimy bardzo, Radio Maryja, słuchamy.

słuchacz: Szczęść Boże, mówi Tadeusz z Niemiec. Chciałem właśnie włączyć się tutaj do dyskusji panów, bardzo to interesujące. Interesuję się tym problemem w Niemczech już od wielu wielu lat i chciałem panów prosić żeby ten temat był przedmiotem konferencji Polaków Polska-kraj, żeby to nie skończyło się na tych wypowiedziach i tych dyskusjach, bo po prostu, no to są rzeczy być może małego kalibru, tu chodzi o rzeczy znacznie ważniejsze, musi powstać jakiś dokument, musi powstać ruch związany z tym problemem.

I druga sprawa, o czym już mówiłem przed kilkoma dniami, to aktualna sytuacja, jaka jest na Bliskim Wschodzie, gdzie Żydzi odsłonili się. Odsłonili się i w kontekście tego, co zrobili Żydzi Polakom, w jaki sposób sfałszowali naszą najbardziej nowoczesną, współczesną historię mamy w tej chwili ich na tarczy. I tak wygląda sprawa Żydów w świecie. ONZ zabiega o dojście do prawdy i teraz powinniśmy taką sytuację zdecydowanie wykorzystać. Druga sprawa to jest problem wbicia się Żydów w świadomość USA. Pozostali oni z biznesie, niestety Polacy pozostali w gettach. I ten model Polaka z getta amerykańskiego, o czym zresztą też polski Żyd [...?] z Ameryki pisał, życzliwy dla Polaków, niestety się wlecze jeszcze.

Trzecia sprawa to jest problem antypolonizmu w Polsce - to jest coś strasznego - bo nie mamy mediów. Weźmy taki przykład pana Krzaklewskiego zabiegającego o stanowisko prezydenta, który chodził, jak to się mówi, po prośbie, do Radia Maryja żeby mógł coś do narodu powiedzieć. Został zmiażdżony przez środki masowego przekazu niezależnie od jego programu i jego osobistych kwalifikacji. Krzaklewski mógł o wiele więcej, mógł bardzo dużo zrobić, a nie zrobił nic, a przecież Krzaklewski jest symbolem polskiego inteligenta!

I następna sprawa: Polacy w Niemczech. W Niemczech mamy organizacje tzw. Specaussiedlerów, pseudopolskie organizacje, to są organizacje polskich Żydów, którzy udają Polaków, wybierają fundusze przeznaczone dla Polaków i potępiają Polaków za antysemityzm - taka jest prawda. Ale, chciałbym tu podkreślić z naciskiem, co może niektórym osobom się nie podobać, że my musimy również podchodzić do nas, do naszej mentalności, do naszych działań z dużą dozą krytycyzmu. Wina leży w dużym stopniu również po naszej stronie. Jesteśmy słabi, mamy słabą - no uogólniam, mówię może banały, dlatego jest potrzebna konferencja - inteligencję, mamy słabą organizację ludzi, którzy coś sobą reprezentują i niestety niech to nie kończy się tylko na naszych dyskusjach i pobożnych życzeniach.

Teraz model Polaka w Niemczech taki, od tych czasów dawniejszych do dzisiaj: to taki pobożny z książeczką, śpiewający w chórze, taki chłopek-roztropek. A Żyd to telewizja, kultura, biznes - i z kim my chcemy się pojedynkować? Jak to jest? Dlatego ja rozumiem i popieram w pełni to, co powiedział pan redaktor z Ameryki [Wierzewski], jestem tego samego zdania. I chciałbym, pan zapytał bardzo ciekawe pytanie, bo przecież o to chodzi: skąd biorą się te stereotypy? Po co Żydom jest ta koncepcja cała, bardzo skomplikowana, psychologicznie przygotowana, walki z Polską, z polskimi wartościami. I oczywiście to są już w tej chwili banały i my to rozumiemy i trzeba to sobie jeszcze raz powiedzieć, że niewątpliwie walka o miejsce w świecie, ale i walka o miejsce w USA. Tam jest też już w tej chwili głęboki antysemityzm. Amerykanie i inne narody wiedzą, co się dzieje w Izraelu. Dalej: walka o zatarcie zbrodni żydowskiego NKWD. Jeżeli oni będą nas atakowali i nasz łabędzi śpiew, że oni są nie w porządku, są niemoralni, że oni mają faszystowski rząd w Izraelu, nikogo nie będzie interesował, bo jest to łabędzi śpiew. I następny problem: walka o zniszczenie polskiej kultury, polskich wartości, gdyż głupiemu można wszystko sprzedać, a więc proszę panów, dziękuję bardzo za ciekawy problem, nie mogłem nie powiedzieć, czekam na konferencję, chętnie przyjadę ze swoim tematem "mentalność narodowa Polaków".

o. J. Cydzik: Dziękuje bardzo, pozdrawiamy pana...

słuchacz: ...i życzę wszystkiego dobrego, szczęść Boże.

o. J. Cydzik: Szczęść Boże, dziękujemy panu.

W. Wierzewski: Panie Tomaszu, dziękujemy. Ja widzę, że mamy sojuszników w wielu krajach świata i na wielu kontynentach. Ja wiem, że sytuacja Polonii w Niemczech, jest to przykre i bolesne, jest bardzo skomplikowana i bardzo niedobra. Ja przyjechałem, bo może państwo jeszcze o tym nie słyszeli, pora o tym powiedzieć, wraz z delegacją Kongresu Polonii Amerykańskiej na precedensowe spotkanie w Senacie Rzeczypospolitej, albowiem rząd Rzeczypospolitej Polskiej i parlament postanowił jakby ruszyć z bliższą współpracą ze środowiskami polonijnymi, która przez ostatnie 10 lat właściwie była tylko taka miłą fikcją. Słyszeliśmy pewne słowa, zapowiedzi, praktycznie nie słuchano nas, nie zapraszano do dialogu, podejmowano dyskusje bez naszego udziału.

Rzeczywiście nasze środowisko usłyszało tam od delegacji Polaków z terenu Niemiec jak przewrotna jest polityka państwa niemieckiego wobec środowisk polonijnych, jak odmawia się im bardzo wielu fundamentalnych praw i przywilejów, a przede wszystkim jak czyni się, aby istniejące organizacje toczyły ze sobą boje, były kontrowersyjne, aby nie miały siły przebicia i nie mogły domagać się pełnych praw dla polskiej grupy etnicznej.

Ja myślę, że ta konferencja, o której pan mówi, zresztą prof. Nowak tutaj przytakuje, jest wspaniałym tematem i z pewnością zaproponuję ten wątek na najbliższym spotkaniu dyrekcji Kongresu Polonii Amerykańskiej w Tampie na Florydzie z końcem maja tego roku. Miejmy nadzieję, że nam się taką konferencję uda stworzyć. Przynajmniej oświetlimy i zracjonalizujemy pewne zjawisko, które wielu ludzi poraża, a niektórych ludzi zmusza do cofania się w tę skorupę ślimaczą i udawania, że nic ważnego się nie dzieje. Proszę państwa, szykuje się tragedia, jeżeli wszyscy nie powstaniemy i nie zaczniemy w różny sposób działać i protestować.

prof. J. R. Nowak: W pełni podzielam zdanie redaktora Wierzewskiego. Konferencja, o której pan mówił miałaby bardzo duże znaczenie, musi być dobrze przygotowana żeby to nie były tylko wystąpienia pełne patosu, a żeby były konkretne, co zrobić, jak bronić lepiej Polski, jak przechodzić z defensywy do ofensywy, to wszystko miałoby ogromne znaczenie. Kwestie inne: co Polska dała światu. Myślę, że to jest ogromnie ważne, żebyśmy budzili polski patriotyzm, dumę z tego że się jest Polakiem - w Polonii i w kraju.

Pan powiedział o słabości Polaków, że jesteśmy w getcie w usa [taka wymowa]. Nie jesteśmy już w getcie, jesteśmy o ile wiem trzecią grupą pod względem majątkowym, jest natomiast inny problem, że zbyt wielu Polaków, tych zamożnych nie ma patriotyzmu, wcale nie widzi powodu, dla którego miałaby akcentować swoją polskość i myślę, warto byłoby troszczyć się o wiele większe budzenie tej polskości i patriotyzmu. O Polakach w Niemczech, zgadzam się: tu znów to co pan mówił, że jest bardzo niski stan Polaków w Niemczech, to że nie są uznani jako mniejszość, to jest dwa miliony nieobecnych Polaków w Niemczech, tak jak pisano w Rzeczpospolitej, ponoszą winę czołowi polscy politycy w pewnym okresie: Skubiszewski, Mazowiecki, ambasador Polski w Niemczech Reiter.

Krajowy antypolonizm, już mówiliśmy, jest to ogromnie szkodliwe, te donosy na Polskę i Polaków, z którymi występowali pan Błoński, którego teksty antypolskie zostały przełożone nieprzypadkowo w różnych krajach, Szczypiorski, już nieżyjący, którzy w Niemczech potrafił mówić i uzyskiwał za to poklask, że Polacy są współodpowiedzialni za mordowanie Żydów. To, co robi Dawid Gebert-Warszawski to są rzeczy najgorszej zdrady kraju.

I teraz mówi pan o głębokim antysemityzmie w świecie. Ja nie cieszyłbym się z antysemityzmu jako czegoś, co by obciążało wszystkich Żydów, tak jak nie cieszę się z czegoś, co by obciążało wszystkich Polaków czy wszystkich Rosjan. Natomiast bardzo się cieszę, że coraz więcej także środowisk żydowskich w świecie, np. w Anglii protest słynny ponad stu intelektualistów, w tym laureata Nobla, potępiający zbrodnie Izraela. I mogę tylko wyrażać żal, że w moim kraju znalazło się też ponad sto osób, które próbowały [...]

[korekta: OR]


Uwagi, dopiski, skróty i uzupełnienia są oznaczone nawiasami kwadratowymi [ ].

link do siebie:
http://www.radiomaryja.pl.eu.org/nagrania/#20020501-nowak
klasyfikacja: ksenofobia-sluchacz ksenofobia-gosc